Veerst[dk]info - Alt om Veerst og Vester-Thorsted

Udviklingsplan & Synliggørelse af 2009 Initieret af LAG-Vejen - Verdens sødeste naboer - STORT & SMÅT - VEERST ER GODT

 • Full Screen
 • Wide Screen
 • Narrow Screen
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size

Lokalrådet vil investere stort beløb i legepladsprojektet

Email Udskriv PDF

LAG-Vejen siger i en pressemeddelelse, at "Lokalrådet for Veerst Sogn kan glæde sig" Lokalrådets ansøgning om bypark og stisystem er nemlig indstillet til en støtte på 250.000 kr. fra LAG-Vejen, som også har indstillet projektet til støtte på 62.500 kr. fra Vejen Kommunes pulje til medfinansiering. "Projektet har udgangspunkt i udviklingsplanen for Veerst Sogn og projektets formål er også at give et varigt løft til levevilkårene i området". Lokalrådet vil styrke landsbyfællesskabet - især for børn og unge - ved at etablere et aktivitets- og samværsområde i Veerst og etablere nogle stier i samspil med Troldhedebanen.

Gruppen bag legepladsprojektet og lokalrådet har sammen med kommunens arkitekt udarbejdet en folder, som illustrerer, hvordan legeplads og stier kan udformes.

situationsplan_februar_2011

Foto: Illustrationen stammer fra oversigtsplanen, som lokalrådet har udarbejdet sammen med Vejen kommune.

Folderen med ovesigtsplanen kan downloades her.

Ved generalforsamlingen i Veerst projektstøtteforening lagde bestyrelsen ikke skjul på, at legepladsprojektet og lokalrådet kunne søge om et stort beløb fra foreningens formue. Projektstøtteforeningen i Veerst, har rådet over den gamle Veerst brugsforenings formue på ca 300.000 kr. gennem snart mange år til medfinansiering af projekter.

Indtil nu har foreningen ikke støttet nogen projekter. Det er til gengæld sandsynligt at bypark- og stisystemprojektet har søgt om et meget stort projektbeløb fra Veerst prjektstøtteforening, idet LAG-Vejen kun medfinansierer projekter med op til 50%.

stisystemet

Foto: Illustration fra projektmagerne og kommunens folder, der viser det påtænkte stisystem

Overskrifter i Bloggen

Pas på vores by

Posted by Mogens Jensen in Blogs

Blog løs på Veerst.dk

Posted by Administrator in Blogs

LoginAbonner på vores Feed

Nyt fra Veerst.dk
Atom feed Veerst.dk
Nyt fra Veerst.dk

Opslag & Annoncer

Veerst.info - Superlokalt og open source

På Veerst.info skriver borgerne selv avisen. Artikler, videoer og annoncer produceres og udgives af de borgere, som har noget på hjertet. Mediet er til rådighed for lokale borgere til formidling af...

Vil du eller foreningen hellere bruge Google kalender? Ingen problem!

Begivenhedskalender II (Det sker II) bygger på vores google-kalender på domænet: veerst.dk. Det kan faktisk blive meget enkelt for os alle sammen, hvis vi går over til at bruge Google's kalendersystem...

Har du en Web-journalist eller Skribent i maven?

Vi har brug for jer i det frivillige projekt: Veerst.dk. Der sker en del i Veerst sogn som desværre ikke bliver dækket godt nok. Der er nye projekter, i Veerst sogn, som kan få gavn af en bedre...

Hjælp til at få annonceret?

Virker det uoverskueligt at få annonceret de vigtige ting rigtigt? Send din annoncetekst (og gerne et billede) til en webmaster, så skal vi forsøge at gøre det så godt som muligt. ...

Sidder du fast - hjælp til at udgive noget?

Sidder du med en tekst og evt. et billed, men kan ikke rigtigt få den udgivet her på Veerst.dk? Ville du gerne skrive noget om familiedagen, sportsstævnet mv.? Ville du gerne have andre til at læse om...

Tør du ta' mig?

Tør du ta' mig væk fra denne annonceplads? Har du noget vigtigt at annoncere overfor borgerne i Veerst, så tag denne plads! Skriv en annoncetekst og find et godt billede. Har du ikke et billede,...

Annoncér her på siden

Kontakt Anette Knudsen! Har du noget specielt på hjerte, som du gerne vil annoncere og have på opslaget her på Veerst.dk, kan du kontakte Anette Knudsen eller en af os andre på Veerst.dk. Overvej ...

Gør byen klogere - Brug Bloggen

Brug bloggen på Veerst.dk og giv de andre noget at tænke på. Del dine gode idéer til udviklingen i Veerst med andre. Find andre, som har de samme projekter inde i hovedet, gennem bloggen. Skriv om det...

 • Veerst.info - Superlokalt og open source

  Fredag, 26. november 2010 13:20
 • Vil du eller foreningen hellere bruge Google kalender? Ingen problem!

  Fredag, 10. september 2010 23:45
 • Har du en Web-journalist eller Skribent i maven?

  Onsdag, 8. september 2010 10:02
 • Hjælp til at få annonceret?

  Søndag, 5. september 2010 00:44
 • Sidder du fast - hjælp til at udgive noget?

  Søndag, 5. september 2010 00:36
 • Tør du ta' mig?

  Fredag, 27. august 2010 00:00
 • Annoncér her på siden

  Lørdag, 1. maj 2010 00:01
 • Gør byen klogere - Brug Bloggen

  Fredag, 30. april 2010 23:47
You are here: