Veerst[dk]info - Alt om Veerst og Vester-Thorsted

Udviklingsplan & Synliggørelse af 2009 Initieret af LAG-Vejen - Verdens sødeste naboer - STORT & SMÅT - VEERST ER GODT

 • Full Screen
 • Wide Screen
 • Narrow Screen
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size

"Det her gør vi ikke bare for sjov, men vi gør sjove ting"

Email Udskriv PDF

Generalforsamlingen i Teater- og kulturforeningen i Veerst mandag aften vidnede bogstaveligt om, at det bobler af liv og virkelyst i byens foreningsliv.  Mens Fitness og redondo ball danserne buldrede løs i den store sal, blev generalforsamlingen afviklet i den lille sal.

Teater- og kulturforeningens formand Helene Svensson kunne berette, at de aktive skuespillere fra "amatørscenen" i Veerst var blevet opfordret til at danne en forening henover sommeren, så man kunne arbejde med egne midler. "Det her gør vi ikke bare for sjov, men vi gør sjove ting". Den sætning rammede en god del af den efterfølgende generalforsamling ind.

Workshop for alle i Veerst den 23. november

Vedtægterne blev således oprettet ved den første generalforsamling. Men pengekassen var tom fra starten.  Så er gode råd jo dyre, men det lykkedes efter ansøgning, at få et godt tilskud fra det nye "Kulturelle samråd" i Vejen kommune. Sammen med det fantastisk store stykke frivillige arbejde, som ligges for dagen af foreningens bestyrelse, med børneteater og en kommende workshop for interesserede den 23. november, vil det betyde, at foreningen kan komme godt på vej.

På Workshoppen vil der blandt andet være foredrag om, hvordan man rent faktisk kan arbejde med både teater og kultur i en sådan forening. Men der vil også være workshops om sminke, foto osv. og på opstillede computere vil man blandt andet kunne se de seneste års dilletant-forestillinger.

CamillaPeterGunner-1

Foto: Øveaften, dilletant 2010. I forgrunden Camilla B. Rasmussen, som p.t. er på studieophold i USA. Her følger hun blandt andet et fag i drama. Peter og Gunner ses i baggrunden

Mange aktiviteter på programmet

Foreningens børneteaterafdeling vil stå for årets krybbespil i kirken, hvorefter man vil gå i samlet flok fra kirken til forsamlingshuset. I forsamlingshuset vil bylauget stå for det videre arrangement. Allerede nu kunne foreningen løfte sløret for premieren på årets dilletant den 27. februar 2011 med titlen: "Vanvid vaders" og den 22. marts, opfører børneteateret:  "Hodja fra Pjort".

Men der trænes også meget for at få de allerbedste præstationer frem. Helene kunne berette om, at børnene blandt andet har arbejdet med at præsentere sig, hvilket er svært foran et spejl. Men børnene har også arbejdet med artikulering, motorik: "Hvad fortæller vi med vores kropssprog" og de mindste har været opslugt af eventyrspil på scenen i forsamlingshuset.

"Det med kulturforeningen er for at holde det åbent, hvad der kan foregå"

På generalforsamlingen blev der spurgt til, hvad kulturforeningsdelen egentlig dækker over. Tankerne er imidlertid, at der kan arbejdes med alt fra musik, foredrag, eksperimenterende teater osv. Det viser sig for eksempel, at nogle højskoler eksempelvis arbejder med teatereksperimenter, som de gerne vil rejse rundt med. "Hvis vi er kreative i foreningen kan vi måske godt få en del spændende gæster til en meget rimelig pris". Mulighederne for at lave revy blev også nævnt. Spørgsmålet er måske, hvor grænserne for en teaterforening i Veerst egentlig går. Med John Stewarts "The Daily Show" i tankerne, kan man godt forestille sig, at en revy kan finde mange spændende emner i Veerst sogn, men hvad med hele kommunen? "Kulturforeningsdelen holder det åbent, vi kan tage mange ting frem, som vi kan beskæftige os med".

Kan man blive medlem af foreningen?

Undertegnede kan varmt anbefale et medlemskab i Veerst Teater- og kulturforening, det koster kun 100 kr. at være betalende medlem. Med tanke på, hvor meget Teater- og kulturforeningen allerede har sat i gang i Veerst med børneteateret og den kommende workshop den 23. november er det vel værd at overveje et medlemsskab.

 

Overskrifter i Bloggen

Pas på vores by

Posted by Mogens Jensen in Blogs

Blog løs på Veerst.dk

Posted by Administrator in Blogs

LoginAbonner på vores Feed

Nyt fra Veerst.dk
Atom feed Veerst.dk
Nyt fra Veerst.dk

Opslag & Annoncer

Veerst.info - Superlokalt og open source

På Veerst.info skriver borgerne selv avisen. Artikler, videoer og annoncer produceres og udgives af de borgere, som har noget på hjertet. Mediet er til rådighed for lokale borgere til formidling af...

Vil du eller foreningen hellere bruge Google kalender? Ingen problem!

Begivenhedskalender II (Det sker II) bygger på vores google-kalender på domænet: veerst.dk. Det kan faktisk blive meget enkelt for os alle sammen, hvis vi går over til at bruge Google's kalendersystem...

Har du en Web-journalist eller Skribent i maven?

Vi har brug for jer i det frivillige projekt: Veerst.dk. Der sker en del i Veerst sogn som desværre ikke bliver dækket godt nok. Der er nye projekter, i Veerst sogn, som kan få gavn af en bedre...

Hjælp til at få annonceret?

Virker det uoverskueligt at få annonceret de vigtige ting rigtigt? Send din annoncetekst (og gerne et billede) til en webmaster, så skal vi forsøge at gøre det så godt som muligt. ...

Sidder du fast - hjælp til at udgive noget?

Sidder du med en tekst og evt. et billed, men kan ikke rigtigt få den udgivet her på Veerst.dk? Ville du gerne skrive noget om familiedagen, sportsstævnet mv.? Ville du gerne have andre til at læse om...

Tør du ta' mig?

Tør du ta' mig væk fra denne annonceplads? Har du noget vigtigt at annoncere overfor borgerne i Veerst, så tag denne plads! Skriv en annoncetekst og find et godt billede. Har du ikke et billede,...

Annoncér her på siden

Kontakt Anette Knudsen! Har du noget specielt på hjerte, som du gerne vil annoncere og have på opslaget her på Veerst.dk, kan du kontakte Anette Knudsen eller en af os andre på Veerst.dk. Overvej ...

Gør byen klogere - Brug Bloggen

Brug bloggen på Veerst.dk og giv de andre noget at tænke på. Del dine gode idéer til udviklingen i Veerst med andre. Find andre, som har de samme projekter inde i hovedet, gennem bloggen. Skriv om det...

 • Veerst.info - Superlokalt og open source

  Fredag, 26. november 2010 13:20
 • Vil du eller foreningen hellere bruge Google kalender? Ingen problem!

  Fredag, 10. september 2010 23:45
 • Har du en Web-journalist eller Skribent i maven?

  Onsdag, 8. september 2010 10:02
 • Hjælp til at få annonceret?

  Søndag, 5. september 2010 00:44
 • Sidder du fast - hjælp til at udgive noget?

  Søndag, 5. september 2010 00:36
 • Tør du ta' mig?

  Fredag, 27. august 2010 00:00
 • Annoncér her på siden

  Lørdag, 1. maj 2010 00:01
 • Gør byen klogere - Brug Bloggen

  Fredag, 30. april 2010 23:47
You are here: