Veerst[dk]info - Alt om Veerst og Vester-Thorsted

Udviklingsplan & Synliggørelse af 2009 Initieret af LAG-Vejen - Verdens sødeste naboer - STORT & SMÅT - VEERST ER GODT

 • Full Screen
 • Wide Screen
 • Narrow Screen
 • increase font size
 • Default font size
 • decrease font size

Lokalrådet vil investere stort beløb i legepladsprojektet

E-mail Print PDF
There are no translations available.

LAG-Vejen siger i en pressemeddelelse, at "Lokalrådet for Veerst Sogn kan glæde sig" Lokalrådets ansøgning om bypark og stisystem er nemlig indstillet til en støtte på 250.000 kr. fra LAG-Vejen, som også har indstillet projektet til støtte på 62.500 kr. fra Vejen Kommunes pulje til medfinansiering. "Projektet har udgangspunkt i udviklingsplanen for Veerst Sogn og projektets formål er også at give et varigt løft til levevilkårene i området". Lokalrådet vil styrke landsbyfællesskabet - især for børn og unge - ved at etablere et aktivitets- og samværsområde i Veerst og etablere nogle stier i samspil med Troldhedebanen.

Gruppen bag legepladsprojektet og lokalrådet har sammen med kommunens arkitekt udarbejdet en folder, som illustrerer, hvordan legeplads og stier kan udformes.

situationsplan_februar_2011

Foto: Illustrationen stammer fra oversigtsplanen, som lokalrådet har udarbejdet sammen med Vejen kommune.

Folderen med ovesigtsplanen kan downloades her.

Ved generalforsamlingen i Veerst projektstøtteforening lagde bestyrelsen ikke skjul på, at legepladsprojektet og lokalrådet kunne søge om et stort beløb fra foreningens formue. Projektstøtteforeningen i Veerst, har rådet over den gamle Veerst brugsforenings formue på ca 300.000 kr. gennem snart mange år til medfinansiering af projekter.

Indtil nu har foreningen ikke støttet nogen projekter. Det er til gengæld sandsynligt at bypark- og stisystemprojektet har søgt om et meget stort projektbeløb fra Veerst prjektstøtteforening, idet LAG-Vejen kun medfinansierer projekter med op til 50%.

stisystemet

Foto: Illustration fra projektmagerne og kommunens folder, der viser det påtænkte stisystem

Overskrifter i Bloggen

Pas på vores by

Posted by Mogens Jensen in Blogs

Blog løs på Veerst.dk

Posted by Administrator in Blogs

Login

Abonner på vores Feed

Nyt fra Veerst.dk
Atom feed Veerst.dk
Nyt fra Veerst.dk

Opslag & Annoncer

Veerst.info - Superlokalt og open source

There are no translations available.På Veerst.info skriver borgerne selv avisen. Artikler, videoer og annoncer produceres og udgives af de borgere, som har noget på hjertet. Mediet er til rådighed for...

Vil du eller foreningen hellere bruge Google kalender? Ingen problem!

There are no translations available.Begivenhedskalender II (Det sker II) bygger på vores google-kalender på domænet: veerst.dk. Det kan faktisk blive meget enkelt for os alle sammen, hvis vi går over...

Har du en Web-journalist eller Skribent i maven?

There are no translations available.Vi har brug for jer i det frivillige projekt: Veerst.dk. Der sker en del i Veerst sogn som desværre ikke bliver dækket godt nok. Der er nye projekter, i Veerst sogn...

Hjælp til at få annonceret?

There are no translations available.Virker det uoverskueligt at få annonceret de vigtige ting rigtigt? Send din annoncetekst (og gerne et billede) til en webmaster, så skal vi forsøge at gøre det så...

Sidder du fast - hjælp til at udgive noget?

There are no translations available.Sidder du med en tekst og evt. et billed, men kan ikke rigtigt få den udgivet her på Veerst.dk? Ville du gerne skrive noget om familiedagen, sportsstævnet mv.?...

Tør du ta' mig?

There are no translations available.Tør du ta' mig væk fra denne annonceplads? Har du noget vigtigt at annoncere overfor borgerne i Veerst, så tag denne plads! Skriv en annoncetekst og find et godt...

Annoncér her på siden

There are no translations available.Kontakt Anette Knudsen! ...

Gør byen klogere - Brug Bloggen

There are no translations available.Brug bloggen på Veerst.dk og giv de andre noget at tænke på. Del dine gode idéer til udviklingen i Veerst med andre. Find andre, som har de samme projekter inde i...

 • Veerst.info - Superlokalt og open source

  Friday, 26 November 2010 13:20
 • Vil du eller foreningen hellere bruge Google kalender? Ingen problem!

  Friday, 10 September 2010 23:45
 • Har du en Web-journalist eller Skribent i maven?

  Wednesday, 08 September 2010 10:02
 • Hjælp til at få annonceret?

  Sunday, 05 September 2010 00:44
 • Sidder du fast - hjælp til at udgive noget?

  Sunday, 05 September 2010 00:36
 • Tør du ta' mig?

  Friday, 27 August 2010 00:00
 • Annoncér her på siden

  Saturday, 01 May 2010 00:01
 • Gør byen klogere - Brug Bloggen

  Friday, 30 April 2010 23:47
You are here: